شغل مورد علاقه من
شغل مورد علاقه من
۱۳۹۸/۱۲/۲۰

موانع کشف استعداد

خطاي شناختي

موانع کشف استعداد

استعدادها به صورت طبیعی و خدادادی درون همه انسان ها وجود دارند.حال اگر با موانع مختلف سرکوب نشوند، به صورت اتوماتیک ظاهر می شوند.آنها به افکار، رفتار و احساسات ما جهت می دهند. اما برخی عوامل مثل خانواده و جامعه مانع کشف و پرورش استعداد ها می شوند.

در ادامه به برخی از مهم ترین موانع کشف استعداد پرداخته ایم.

 1. به خاطر استعدادهایمان در کودکی یا نوجوانی مسخره شده ایم

  من بارها در کودکی به خاطر سخنرانی در جمع و گاهی پرحرفی مسخره شدم.شما ممکن است به خاطر کم حرفی مسخره شده باشید. یا به خاطر لباس های عجیب و غریب پوشیدن.به خاطر قد بلند یا کوتاه، به خاطر نواختن یک آلت موسیقی، به خاطر گوشه گیری، یا به هر دلیل دیگری.

  اکثر انسان ها مسخره شدن را در کودکی تجربه می کنند و این مسخره شدن همیشه به خاطر داشتن یک یا چند استعداد است.انسان های موفق زیادی وجود دارند که در کودکی به خاطر استعدادهایشان مسخره شده اند.ادیسون و اینشتین هر دو در کودکی مورد تمسخر واقع می شدند. بسیاری از کسب و کارهای چند میلیون دلاری امروزی بر پایه ایده های به ظاهر مسخره از نظر دیگران بنا شده اند.

  توییتر، اسپیس ایکس، فایرفاکس و اینستاگرام جزء همین دسته اند.

  موانع کشف استعداد

 2. به خاطر استعدادهایمان تنبیه شده ایم

  من به خاطر خرید میکروفون در کودکی با پول توجیبی خودم تنبیه شدم…

  همچنین به خاطر سرعت زیادم در نوشتن همزمان املا و پاکنویس توسط معلمم تنبیه شدم…

  ممکن است شما به خاطر رفتارهای خلاف نظر خانواده و اجتماع تنبیه شده باشید.

  به کودکی خود بازگردید و ببینید به چه دلایلی تنبیه شده اید. استعدادها شما را از دیگران متمایز می کند. همین امر باعث می شود تا خانواده یا اجتماع به علت عدم درک علت رفتار شما، شما را مورد انتقاد قرار داده یا حتی تنبیه کند.

  موانع کشف استعداد

 3. به خاطر این که در یک کار استعداد داریم و آن کار را به سادگی انجام می دهیم

  اکثر ما فکر می کنیم کاری ارزشمند است که پیچیده و سخت باشد. اگر کاری از نظر ما ساده باشد، فکر می کنیم که برای همه انسان ها ساده است. در صورتی که این طور نیست.

  رانندگی من خوب است، در واقع خیلی خوب است. از ۹ سالگی رانندگی کرده و در میان دوستانم به عنوان فردی که دست فرمان خوبی دارد شناخته می شوم. ولی هیچ وقت به این مسأله به عنوان یک استعداد ذاتی توجه نکرده ام. این در حالی است که اگر شرایط پرورش استعدادم مهیا بود و یا خودم از وجود آن آگاه بودم. می توانستم یک راننده حرفه ای در مسابقات فرمول ۱ باشم. اما من رانندگی را رها کردم و سعی کردم خودم را با گرفتن مدرک دکترا در رشته ای که به مراتب پیچیده تر از رانندگی است، اثبات کنم.

  شما ممکن است سخنران خوبی باشید. اما این کار به نظرتان بسیار ساده باشد.به همین خاطر فکر می کنید که سخنرانی برای همه ساده است. در حالی که بسیاری از مردم از فکر کردن به اینکه بخواهند حتی برای ۱۰ نفر هم سخنرانی کنند، به خودشان می لرزند. اما شما برای ۵۰۰ نفر به راحتی سخنرانی کنید. بر همین اساس ممکن است سخنرانی را برای سال ها رها کنید و سعی کنید فروشنده، بازاریاب یا مدیر خوبی باشید.

  موانع کشف استعداد

 4. به خاطر نداشتن یک استعداد با دیگران مقایسه شده ایم

  به عنوان یک قاعده کلی هیچ چیز قابل مقایسه ای در مورد شخصیت و استعداد شما وجود ندارد.

  چون هر انسانی منحصربه فرد است، در استعدادهایش و شرایط زندگیش.

  هیچ شرایط برابری برای هیچ ۲ نفری بر روی کره زمین وجود ندارد.

  احتمالا همگی ما با هم کلاسی ها، بچه های مردم!دوستان و همکارانمان مقایسه شده ایم. اگر قانون منحصربه فرد بودن استعدادها را می دانستیم، این مقایسه هیچ تأثیری بر ما نمی گذاشت. ولی ای کاش می دانستیم.

  اکثر ما در زندگی خود در پی این هستیم که در همه کارها خوب باشیم.
  اما نمی دانیم که با این روش هرگز در هیچ یک نمی توانیم موفقیت چشم گیری کسب کنیم.

  این در حالی است که جامعه و نظام آموزشی با ارائه دروس استاندارد برای همه، از ما می خواهد که افرادی جامع و دارای توانمندی های گوناگون باشیم. این رویکرد در بهترین حالت منجر به عملکرد متوسط می شود، نه عالی. تحقیقات نشان می دهد افرادی که سعی می کنند در همه زمینه های عالی باشند، در نهایت کم اثرترین افراد هستند.

  مثلا یک مدیر از یک برنامه نویس کامپیوتر توقع دارد که سخنران خوبی باشد یا روابط عمومی بالایی داشته باشد.

  اگر این ویژگی ها را داشته باشد دیگر یک برنامه نویس خوب نیست.

  چون استعدادهای مورد نیاز جهت برنامه نویسی با استعدادهای مورد نیاز جهت سخنرانی و ارتباط کاملا متضاد هستند.

  همه ما سعی می کنیم مثل دیگرانی باشیم که:
  از نظرما بهتر، خوشحال تر، خوش تیپ تر، پولدارتر، خوش اندام تر و… هستند.
  اما هیچ کس به دنبال سبک منحصربه فرد خودش نیست.
  جالب اینجاست که بهترین ها همیشه سبک مخصوص به خودشان را دارند.
  به این دلیل بهترین شده اند که از دیگران تقلید نکرده اند.

  موانع کشف استعداد

موانع کشف استعدادها را همه ما، کم و بیش تجربه کردیم. حال بهترین اقدامی که می توانیم انجام دهیم، برطرف کردن موانع برای خودمان و فرزندمان است.با شرکت در دوره کشف و پرورش استعدادها می توانید ۵ زمینه برتر استعدادی خودتان را کشف کنید. همچنین یاد می گیرید که چطور باید با استعدادهای خودتان و اطرافیانتان برخورد کنید.

 

موانع کشف استعداد

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *