برنامه استعدادیابی گالوپ برای دانشجویان
کشف استعدادهای دانشجویان
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
من کارآفرین نیستم!!
من کارآفرین نیستم!!
۱۳۹۹/۰۱/۱۶

هدف گذاری بر اساس استعدادها

کارگاه رایگان انتخاب مسیر شغلی

 

هدف گذاری بر اساس استعدادها

 

هدف گذاری براساس استعدادها

احتمالاً تا کنون بارها با این مسئله مواجه شده‌اید که:

علی رغم علاقه‌ی زیاد به یک رشته تحصیلی یا یک شغل، به دلایل مختلف، در انتخاب هدف‌هایی در آن زمینه تردید داشته‌اید.

یا هدف گذاری و اقدام کرده‌اید، اما به هدف خود نرسیده‌اید. احتمالا شما خواسته اید اهداف دیگران را دنبال کنید و هدف گذاری بر اساس استعدادها را فراموش کرده اید. 

 • شاید احساس سرگردانی داشته باشید.اهداف و علایق و توانایی‌های متعدد شما را احاطه کرده باشند و ندانید بهتر است کدام را دنبال کنید.
 • شاید تعدادی از این علایق و توانایی‌ها را دنبال کرده و شکست خورده باشید. و اکنون احساس کنید در هر صورت، به هر کاری دست بزنید، در آن شکست خواهید خورد.
 • شاید قبلاً خیلی درمورد دنبال کردن هدفتان مصمم بوده‌اید، اما با صحبت کردن با دوستان یا خانواده‌تان درمورد آن، اکنون شک و تردید به دلتان راه پیدا کرده باشد.
 • شاید به دلیل اصرار زیاد پدر و مادرتان به ادامه‌ی مسیر شغلی آنها، احساس گمگشتگی درمورد اهدافتان پیدا کرده‌اید و با خود می گویید: اگر در این راه شکست بخورم، آن‌ها مرا سرزنش خواهند کرد و حمایت آنها را نیز از دست خواهم داد.
 • شاید به طور کلی به دلیل ترس از آینده و این که نمی‌دانید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، در هدف گذاری و دنبال کردن آنها احساس ناتوانی کنید.
 • شاید تا کنون مسئولیت انتخاب‌های زندگیتان با شما نبوده، و اکنون تصمیم گرفته‌اید خودتان سکان دار کشتی زندگیتان باشید.
 • شاید بارها دست به هدف گذاری و برنامه ریزی زده‌اید، همه چیز روی کاغذ و در رویاهایتان فوق العاده به نظر می‌رسید، اما هنگام عمل، احساس ناتوانی کرده‌اید.

بررسی

در صورتی که با هر یک از مسائل بالا در ارتباط با هدف گذاری، روبرو هستید، به شما می گویم که کاملاً حق دارید.زیرا یک هدف یا یک سبک هدف گذاری واحد برای همه وجود ندارد.به تعداد افراد روی زمین، اهداف متعدد با ترکیب‌های متفاوت وجود دارد. زیرا هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته و مطابق با آن ویژگی‌ها، قطعاً ترتیب اولویت آنها در زندگیشان متفاوت است.

هدف گذاری بر اساس استعدادها به همین منظور اهمیت پیدا می کند.همچنین هر انسانی در دوره‌های متفاوت زندگی‌اش نیز، به تغییر اهداف نیاز خواهد داشت.پس بهتر است خود را به یک ابزار هدف یابی مجهز کنیم که دیگر هرگز در هدف گذاری‌های آینده، سرگردان و درمانده و شکست خورده نباشیم.

برای دست یابی به ابزار هدف یابی و هدف گذاری بر اساس استعدادها،

ابتدا باید به یک سری اطلاعات درمورد خودمان، اهداف مد نظرمان و آینده دسترسی داشته باشیم.

 

به منظور هدف گذاری بر اساس استعدادها، باید ۵ مرحله  اساسی را طی کنید:

مرحله اول: اعتماد به عامل زمان

ابتدا باید در نظر داشته باشیم که اگر به طور کلی در اعتماد کردن به <<گذر زمان>> و آینده، مشکل داریم، یعنی تحمل پذیرش ابهام در زندگیمان را نداریم. این مسئله ضربه‌ی بزرگی به ما خواهد زد. زیرا در جریان دنبال کردن هدفمان، هرگاه با مسئله‌ای روبرو شویم، به جای اینکه در صدد پیدا کردن پاسخ مسئله باشیم، اضطراب وجود ما را فرا می‌گیرد. احساس می‌کنیم اینجا نقطه‌ی پایان است و دیگر هرگز نمی‌توانیم موفق شویم. بنابراین، از همین ابتدا باید  قدرت خود را در تحمل ابهام بالا برده و انتظار دریافت نتیجه‌ی فوری و رسیدن آسان به اهدافمان را نداشته باشیم. (در صورتی که احساس می‌کنید خودتان به تنهایی نمی‌توانید از پس انجام این کار بر بیایید، می‌توانید از یک مشاور روان شناس کمک بگیرید.)

مرحله دوم: کشف علایق

باید مجموعه‌ای از تمام علایق خود گرد آوری کنید، می‌توانید از این سؤال‌ها کمک بگیرید:

 • اگر نگران قضاوت هیچ کس نبودم و نمی‌ترسیدم که دیگران درمورد من چه فکری می‌کنند.دوست داشتم به چه کاری بپردازم؟
 • اکثر اوقات، در صورت داشتن زمان آزاد، ناخواگاه به سمت چه کاری می‌روم؟
 • زمانی که غمگین یا آشفته هستم، انجام چه کاری به من آرامش می‌دهد.یا چه کاری را همچنان می‌توانم با کیفیت قابل قبولی انجام دهم؟
 • هنگام انجام چه کاری گذر زمان را فراموش می‌کنم؟
 • بیشتر در مورد چه چیزهایی دوست دارم با دوستانم صحبت کنم؟
 • اگر پول و درآمد مهم نبودند، چه شغلی انتخاب می‌کردم؟

اما تنها دانستن اینکه به چه کارهایی علاقه دارید، کافی نیست. این موارد پس از کشف علایق بروز خواهد کرد:

 • بین این همه علایق مختلف، کدام را انتخاب کنم که موفقیت و رضایت بیشتری را برایم به ارمغان آورد؟
 • چگونه می‌توانم از یک علاقه مندی منحصر به فرد، پول در آورم؟

هدف گذاری براساس استعدادها

مرحله سوم: شناخت توانمندی‌ها و استعدادهایتان

شما باید بدانید که بهترین عملکردتان و بزرگترین توانایی‌هایتان کدام ها هستند و روی پرورش آنها سرمایه گذاری کنید.

در این مرحله هرگز به نقاط ضعفمان توجه نخواهیم کرد و درمورد آن‌ها صحبت نمی‌کنیم. حتماً می‌پرسید چرا؟

وقتی به نقاشی‌های شاهکار لئوناردو داوینچی نگاه می‌کنید، آیا به این فکر می‌کنید که او چه نقطه ضعف‌هایی داشت؟

آیا این که داوینچی همزمان که نقاش فوق العاده ای بود، خواننده یا فوتبالیست یا بازیگر مشهوری نبود اهمیت دارد؟

هرگز!ما آنچنان مبهوت هنر او می‌شویم که هرگز به نقاط ضعف او فکر نمی‌کنیم.

آیا فکر می‌کنید اگر لیونل مسی به جای تمرکز روی فوتبال که نقطه‌ی قوت و توانایی فوق العاده ی منحصر به فرد او بود، روی نقاشی تمرکز می‌کرد چه نتیجه‌ای عاید او می‌شد؟ قطعاً امروز در دنیا کسی اسم او را نشنیده بود.زیرا در بهترین حالت به یک نقاش سطح متوسط تبدیل می‌شد که به سختی می‌توانست از این راه پولی در بیاورد.

پس شناسایی استعدادهای برتر، یک قدم بسیار مهم در هدف گذاری شغلی و تحصیلی است. با استفاده از  آزمون استعدادیاب گالوپ ، شما به ۵ زمینه استعدادی برترتان دست خواهید یافت. شما از این که می‌بینید چگونه این استعدادها دقیقاً برترین بخش‌های وجودتان را به نمایش می‌گذارند، شگفت زده خواهید شد. شما با شناخت استعدادهایتان و مطالعه‌ی ایده‌های عملی مرتبط با هر استعداد، شناخت جامعی از نحوه هدف گذاری براساس استعدادهایتان را به دست خواهید آورد.

 

مرحله چهارم: ترکیب استعدادها و علایق

علایق شما می‌تواند منحصر به فرد باشند. استعدادهایتان هم همین طور. اما ترکیب علایق و استعدادهایتان قطعاً منحصر به فرد خواهد بود.

این ترکیب گزینه‌های شغلی و تحصیلی فراوانی را برای شما خلق می‌نماید. دوره جامع انتخاب مسیر شغلی، با ارائه تمرین‌های عملی، به بهترین نحو ممکن شما را در این مسیر راهنمایی خواهد کرد. شما متوجه خواهید شد که چه روشی، بهترین سبک تصمیم گیری برای اهدافتان خواهد بود و مطابق با آن روش، با رعایت ویژگی‌های هدف، لیست اهداف خود را تهیه خواهید کرد.

هدفگذاری براساس استعدادها

مرحله پنجم: بررسی اهداف

پس از تهیه‌ی لیست اهداف اولویت بندی شده، زمان بررسی هر کدام از اهداف می‌باشد.شما باید پیش از شروع به کار یا انتخاب رشته در هر زمینه‌ای، کاملاً از شرایط انتخابتان آگاه باشید.مزیت‌ها و سختی‌های مربوط به هر آیتم را شناسایی کرده و با استفاده از ماتریس تصمیم گیری، بهترین هدف متناسب با وجودتان را برای این مقطع زمانی شناسایی کنید. در مرحله‌ی آخر، برای اجرای هدفتان و شروع مسیر، برنامه ریزی کرده و از آن لذت ببرید.

نکته کلیدی

این نکته را در نظر داشته باشید که رسیدن به هدف، بیش از هر چیزی، نیاز به برنامه ریزی، پشتکار و انضباط شخصی دارد.شما باید برای انتخاب هدفتان، انرژی و زمان بگذارید.لازم است بدانید پیش از انتخاب، تمام بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید.با این کارها، در زمان‌های سختی کار، با یادآوری نقاط مثبت و تناسبی که این انتخاب با ویژگی‌های درونی شما دارد، انرژی و انگیزه‌ی شما برای عبور از دره‌ها و رسیدن دوباره به قله چند برابر خواهد شد.

هدف گذاری براساس استعدادها

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *